O miere, novoročnom prianí a pokore

Ako každá činnosť, aj sebarozvoj má svoje úskalia. Existuje nespočetne veľa kníh a článkov, kde sa dočítate, čo by ste mali robiť, akými by ste mali byť, prípadne, čomu sa máte vyhýbať ako čert krížu. Doteraz som takýchto textov prečítal kvantá no poslednú dobu mi stále niečo nehralo. Ani nie dva týždne dozadu ku mne prišla myšlienka. Takéto texty v človeku vyvolávajú pocit, že danú vlastnosť vôbec nemá. Máte v živote problém a autor Vám ponúka jasné instantné riešenie. Chýba Vám táto vlastnosť, keď ju získate, bude po probléme. Začínam mať pocit, že v tomto momente skutočný problém ešte len vzniká. Prečo?

Svet nieje čiernobiele miesto. Veci, ľudia, ani udalosti nie sú dobré, ani zlé. Svet je komplexné miesto a každá jeho časť obsahuje rôzne kvality v rôznom pomere. Jednoducho povedané, každá časť existuje, po našom je, alebo spisovne jestvuje. Vo východnej tradícii tento princíp vyjadruje známy Jing – Jang. V západnej kresťanskej tradícii ale pomenúvame všetko dvojfarebne prívlastkom dobrý, alebo zlý. Ak človek západný zistí, že má s niečím problém, vyhodnotí to ako úplnú absenciu danej vlastnosti a začne sa za jej získaním vytrvale hnať.

Dva dni pred koncom roku som mal poslednú hodinu jedného koučingového programu a keď sme sa lúčili, padli aj novoročné priania. Obaja sme sa zhodli, že by sme chceli v novom roku do svojho života pritiahnuť pokoru. Počas tohto krátkeho, no výživného rozhovoru o prianiach mi to docvaklo. Heuréka. Už roky všetkým prajem, aby ten nový rok, bol aspoň taký dobrý, ako starý. A tento rozhovor mi pomohol uvedomiť si, že ja vlastne tú pokoru už roky mám. Prečítajte si to prianie ešte raz. Nech je nový rok aspoň taký dobrý, ako ten starý. Toto prianie predpokladá, že starý rok bol dobrý. Väčšinou si prajeme na nový rok šťastie, zdravie, peniaze. Ako keby sme ich v starom roku nemali. Čo sme prežili starý rok v depresii, chorobe a chudobe? Samozrejme, že drvivá väčšina z nás nie. Prečo si potom prajeme niečo, čo už máme? Pretože si neuvedomujeme, že to máme! A to je to úskalie. Nevidím, čo už mám.

Ak teda považujem starý rok za dobrý, je to prejav pokory pred darmi, ktoré mi život prináša do cesty. Aj malý strom je strom. Aj trocha pokory je pokora. Môžu byť oblasti, v ktorých jej mám menej, no sú oblasti, v ktorých jej mám dostatok. Toto uvedomenie mi ukázalo, že už ju nemusím hľadať a lákať do svojho života. Ona tu bola celé tie roky, len som ju nevidel. Nemohol som kultivovať niečo, čo som nevidel. Nemohol som polievať strom, o ktorom som nevedel, že rastie. A tak som sa hnal a hľadal po svete semienka. Podstatou hodnotenia by teda nemalo byť, mám versus nemám. Práve naopak, koľko toho mám? Miera je ten dôležitý faktor. Každý človek má v sebe všetky vlastnosti. Niektoré sú rozvinuté viac, niektoré menej, ale sú tam.

Namiesto hľadania riešení problémov mimo seba by sme mali hľadať, kde to už máme vyriešené a to isté riešenie použiť v inej oblasti života. Náš mozog si tak nemusí osvojovať nový pojem a nový vzorec správania k nemu, aby po rokoch hľadania zistil, že dva pojmy sa spájajú s jedným vzorcom správania. Nájdime mieru danej vlastnosti v sebe a túto vlastnosť kultivujme v inej miere a inej oblasti nášho života.

Čierno biele videnie sveta nám dáva na výber. Polievať strom, alebo hľadať rastovú formu cievnatých rastlín s trvácimi drevnatými stonkami a obnovovacími púčikmi umiestnenými nad vrcholom pôdy, ktorú budeme udržiavať vhodným množstvom roztoku dihydrogén monooxidu a vybraných minerálnych látok. Dáva vám to zmysel? Zohľadnenie miery nám umožní polievať jeden strom viac, ako iné, kým neprinesie požadované ovocie.

Ak si prajete peniaze, pozrite sa, kde ich máte a radšej sa zamyslite nad tým, ako ich dostať inam. Ak si prajete zdravie, nájdite oblasť, ktorá vám funguje, nájdite spôsob, ako sa o ňu staráte a skúste tento spôsob použiť aj na iné časti organizmu. Ak si prajete šťastie, pozrite sa čo vás robí šťastnými v niektorej oblasti a skúste tento prístup využiť v inej. Takto sa namiesto nových pojmov pre ten istý vzorec správania naučíte hľadať iné formy. Na polievanie stromov vezmete hadicu, na polievanie zeleniny krhlu, na polievanie kvetov pohár, na tropické rastliny rozprašovač. Tá istá činnosť, ten istý vzorec správania, len podľa potreby iná miera polievania.

PS: ďakujem Petranke že mi pomohla objaviť v mojom živote pokoru, aj napriek tomu, že ten mentoring bol o niečom úplne inom 😉 Želám ti, aby sa ti tvoje novoročné prianie splnilo rovnako rýchlo, ako mne to moje.

Similar Posts