Čo je to Mužský kruh a prečo sa na nich podieľam

Čo je to? Mužský kruh je moderná forma stretnutí mužov, ktoré existovali vo všetkých tradičných prírodných národoch. Podľa niektorých je to forma podpornej skupiny, podľa iných terapeutickej, pretože môže mať aj terapeutické účinky.
Bez ohľadu na definíciu, je to bezpečný priestor, ktorý je určený pre mužov, aby mohli zdieľať svoje vnútro s inými mužmi. Stretnutie mužov, ktoré má vždy rovnaký priebeh a podlieha niekoľkým jednoduchým pravidlám:

1. Kruh sa začína zapálením sviečky a povedaním priania pre toto stretnutie.
2. Po začatí sa už z kruhu neodchádza, ani nikto neprichádza.
3. Každé kolo zdieľania má svoju tému, alebo otázku.
4. Ten, ktorý vedie kruh povie tému, otázku a vyzve účastníkov, aby niekto začal. Kto cíti, že chce začať, vezme si hovoriaci predmet a začne svoje zdieľanie.
5. Hovorí vždy iba jeden. Ten, kto má hovoriaci predmet.
6. Hovoríš zo srdca, k téme, v prvej osobe jednotného čísla. Môj názor je… , vidím to takto… , takto to cítim… Vždy hovoríš bez prípravy to, čo cítiš, keď ku tebe príde hovoriaci predmet. Potom to ide zo srdca, nie z hlavy a niekedy si sám prekvapený svojou odpoveďou.
7. Ostatní aktívne počúvajú, teda dávajú plnú pozornosť tomu, ktorý hovorí.
8. Ak sa ťa niečo povedané dotýka, pozeráš sa do svojho vnútra a sleduješ, čo to s tebou robí, prečo sa ťa to dotýka. Nereaguješ na povedané.
9. Počas zdieľania nedávaš rady svojim predrečníkom, nekomentuješ ich zdieľania. Ak sa ťa dotklo, môžeš to vyjadriť.
10. Každé zdieľanie má ohraničený čas, ktorý je meraný a všetci v kruhu ho majú rovnaký. Uplynutie času sa oznámi cinknutím na zvonec, alebo misku. Ak stále hovoríš, dokončíš vetu, nanajvýš veľmi stručne myšlienku a podáš hovoriaci predmet ďalej. Pokiaľ niečo nestihlo byť povedané, malo to tak byť.
11. Svoj čas môžeš využiť celý, môžeš skončiť skôr, nemusíš sa vyjadriť vôbec a podať hovoriaci predmet ďalej, alebo byť len v tichu a pozorovať, čo s tebou téma robí v tvojom vnútri. Môžeš niečo povedať, potom si dať chvíľu v tichu a sledovať, či sa z vnútra nevynorí ešte ďalšia myšlienka, alebo pocit. Ako ho využiješ, je len na tebe.
12. Zásadné pravidlo, ktoré robí kruh kruhom. Čo sa povie v kruhu, ostáva v kruhu! Nebudeš to doma rozoberať so ženou, ktorá sa ťa bude vypytovať, čo ste tam robili. Nebudeš to preberať s kolegom pri obede, ani s inými účastníkmi kruhu po jeho skončení. Môžeš zdieľať jedine to, čo si povedal v kruhu ty sám, čo si si uvedomil, ako si sa cítil. Všetko ostatné ostalo v kruhu. Chrániš tak súkromie chlapov, ako aj oni to tvoje.
13. Po skončení zdieľania podáš hovoriaci predmet svojmu susedovi. Prvý hovoriaci si zvolí stranu, doprava, alebo doľava a potom sa už smer do skončenia kola nemení. Posledný hovoriaci vráti hovoriaci predmet do stredu kruhu. Slovo sa vracia tomu, kto vedie kruh.
14. Kruh končí povedaním priania a sfúknutím sviečky niektorým z účastníkov.

Týchto niekoľko jednoduchých pravidiel, spolu s jasnou a nemennou štruktúrou vytvárajú v účastníkovi pocit bezpečia a dôvery. Chlap potrebuje jasné, jednoduché pravidlá a štruktúru. V kruhu môžeš povedať čokoľvek a vždy to bude v poriadku. Môžeš vyjadriť hnev, frustráciu, strach, či radosť a nadšenie. Môžeš sa smiať, môžeš plakať, môžeš nadávať, alebo chváliť. Všetko je v poriadku. Nikto ťa neodsúdi, nikto ti nebude dávať nevyžiadané rady. Konečne môžeš byť sám sebou. Toto je Mužský kruh.

Pre koho je určený? Pre každého muža, ktorí vie udržať pozornosť, myšlienku, moč a svoju telesnú schránku v pokoji dlhší čas na stoličke. Vek nehrá rolu, spoločenské postavenie, ani účes. Mali sme v kruhu dôchodcov, mali sme v kruhu malé deti. Najmladší účastník mal vtedy tuším tri roky. Prišiel s otcom, lebo bol zvedavý, kam ocko stále chodí. Sedel s nami a pozorne počúval. Kúzelné dieťa, vždy sa k nám pridá, keď sa u nich doma stretneme pri ohni, alebo len tak na kus rečí. Pozdravujem Niko 😉

Ako zistím, či je to pre mňa? Máš niekedy pocit, že ťa reči pri pive nebavia, že tvoja partia vedie prázdne debaty o politike, futbale, poslednej opici, ktorú zažili, alebo niečom inom hodnotnom? Cítiš niekedy potrebu povedať ako to skutočne máš a nikoho z nich to nezaujíma? Máš témy, ktoré nemôžeš zdieľať zo svojou ženou, priateľkou, ani milenkou, pretože ťa síce chcú vypočuť, ale ženy to vnímajú inak ako muži a vysvetľovanie svojho pohľadu by ti zobralo energiu a čas, ktorý nemáš? Rezonuje s tebou téma kruhu? Si muž? Ak si na niektorú z otázok odpovedal áno, potom je Mužský kruh pre teba.

Prečo sa podieľam na ich organizovaní? Preto, že mi neskutočne pomohli. V rámci výcviku Mužská sila som sa v kruhu nasedel mnoho krát. Niektoré boli veľké, niektoré vo dvojiciach, niektoré trvali hodiny, niektoré päť minút, no vždy som si odtiaľ niečo hodnotné odniesol. Bol som nemým poslucháčom ťažkých životných príbehov, tráum, bolestí a krívd, ako aj radostí, šťastia, uznania a pokory. Hovoril som sprvu cudzím ľuďom o veciach, ktoré by som nikdy pred tým nepovedal ani najlepším priateľom. V kruhu to šlo akosi samo.

Mužský kruh ma naučil rozprávať k veci, stručne, jasne. Naučil ma, že vždy existuje niekto, kto má podobný problém ako ja a nieje to nič nezvládnuteľné. Ukázal mi, akú silu má byť vypočutý a bezpodmienečne prijatý. Ako mnohé trápenia zmiznú len tým, že sú povedané nahlas. Ako sa môj pohľad na niečo zmení, ak som to povedal na hlas a viac krát. A to najdôležitejšie, čo som vďaka kruhom objavil, sú tí úžasní ľudia. Zrazu som uvidel, koľko pokladov nosia v sebe tí, na ktorých by som to ani nepovedal.

Po každom kruhu odchádzam s dobrým pocitom, ktorý vo mne trvá minimálne niekoľko dní. Niekdy si niečo uvedomím, niekedy nájdem odpoveď na otázku s ktorou som prišiel, niekedy získam nový pohľad na vec. No zakaždým mám radosť, keď počujem od chlapov, ako odchádzajú s lepším pocitom než prišli. Tá úľava v ich očiach a hlase vo mne vyvoláva pocit radosti a vďačnosti. Toto sú moje dôvody, prečo už dva a pol roka pomáham organizovať a viesť kruhy v Košiciach a prečo v tom budem aj naďalej pokračovať.

Ďakujem všetkým chlapom, ktorí za ten čas navštívili náš kruh a ďakujem mojim skvelým parťákom, krotí sú mi ako bratia. Vďaka Vám, mám možnosť ďalej rásť. Vďaka Vám môžem napĺňať svoju víziu. Rozvíjať seba a našu spoločnosť.

PS: A čo ženy? Tie majú svoje kruhy, o nich sa netreba báť 🙂 Viem, že mnoho z nich bude čítať tieto riadky. Niektoré k nám pošlú svojho chlapa, iné by samé rady prišli. Od začiatku boli ženy zvedavé, čo robia muži na kruhoch a my sme to vnímali od prvého kruhu. Preto sme v minulom roku vytvorili zmiešané kruhy. Platia tu tie isté pravidlá, ako na mužskom kruhu. Bol to úspešný krok, ktorý pomohol spojiť dva svety vo vzájomnom pochopení. Výsledok prekonal naše očakávania. No keďže nie som žena, viac Vám k tomu nepoviem. Ostalo to v kruhu. Budeme ale radi, ak medzi nás zavítaš na niektorí zo zmiešaných kruhov a na vlastnej duši ucítiš, aké to je, keď chlap zdieľa zo srdca.

zdroj obrázku

Similar Posts